12 Nisan 2024 Cuma

RTÜK Başkanı hakkında suç duyurusu

rtuk-baskani-hakkinda-suc-duyurusu

RTÜK Başkanı Davut Dursun, Başkanvekili Taha Yücel ve Üye Abdulvahap Darendeli hakkında mahkeme kararlarını uygulamayarak, “görevi kötüye kullanmak” suçunu işledikleri iddiasıyla suç duyurusunda bulunuldu.
30 Haziran 2013 Pazar 19:31

RTÜK Daire Başkanı ve Uzman Denetçisi Dr. Cengiz Özdiker, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği suç duyurusunda, RTÜK Başkanı Davut Dursun, Başkanvekili Taha Yücel ve RTÜK Üyesi Abdulvahap Darendeli I.Hukuk Müşaviri Aslan Narin ve RTÜK Hukuk Müşaviri Özlem Sevgi Keleş hakkında mahkeme kararlarını uygulamayarak anayasa ve kanunlara uymamak ve mahkeme kararlarını yok sayarak görevi kötüye kullanmak suçunu işlediklerini savundu. Özdiker, başkan ve üyelerin çoğunluk oylarıyla kararlaştırılan idari işlemi keyfi ve kasıtlı olarak uygulamadıklarını iddia etti. Ankara 8. İdare Mahkemesi’nin ve Danıştay’ın kendisi hakkında uzman denetçisi olarak atanmasından sonraki atama işlemlerinin hukuka aykırı olduğuna yönelik karar verdiğini öne süren Özdiker, mahkeme kararıyla uygun bir daire başkanlıklarından birine atanması gerektiğini belirtti. Özdiker dilekçesinde, mahkeme kararının üzerinden 75 gün geçmesine rağmen herhangi bir uygulama olmadığını iddia etti.

 MAHKEME KARARI UYGULANMADI

Mahkeme kararının RTÜK’e AKP Kontenjanından seçilen Başkan ve Üyelerin oy çokluğu ile yok sayılarak uygulanmadığını savunan Özdiker, suç duyurusunda, “Hukuk devletinin ve yargı denetiminin güvencesine sığınmama rağmen sürekli mobing niteliğinde atama ve suni soruşturmalara maruz bırakılmış bulunuyorum. Yargıya başvurmamam istenilirken aldığım Mahkeme kararları bahane edilerek, yeni atama işlemleri ile soruşturmalar da kasti, adaletsiz ve sübjektif olup, kamu hizmeti gereğiyle bağdaşmayan, etik olmayan, keyfilik ve hukuksuzluk mahkeme kararı safahat ve dosyalarında açıkça görülebilmektedir” dedi. RTÜK’e Danıştay ve İdare Mahkeme kararlarının uygulanması için yaptığı müracaatların Başkan tarafından Üst Kurula sunulmadığını ve kasten değerlendirilmediğini, karar ihdasının engellendiğini savunan Özdiker, suç duyurusunda şu değerlendirmelere yer verdi: “Üyelerden 3-4 kişinin karşı oyuna rağmen çoğunluk oyuyla mahkeme kararı hiç uygulanmamıştır. Hukuk, yasa ve uygulamalar, sürekli olarak, yargı denetimine başvurup lehe sonuç alan şahsım aleyhinde kullanılmaktadır. Aldığım mahkeme kararları bahane edilerek, hakkımda hizmet gereğiyle bağdaşmayan, etik olmayan, hukuk dışı soruşturmalar açılmakta çok şükür ki, yüce adalet tecelli ederek, yeni mahkeme kararlarıyla RTÜK’ü yönetenlerin hukuk tanımazlığı ve haksızlığı ortaya çıkmaktadır.”

KAMU DAVASI AÇILMALI

Suç teşkil eden eylemler nedeniyle soruşturmaların süratle ve etkili bir şekilde yapılmasını ve şüphelilerin delillerle bağımsız mahkemeler önüne çıkarılmasını isteyen Özdiker, “Davalı idareyi oluşturan sanıklar, mahkeme kararlarını münferiden veya birlikte uygulamayarak, yargı denetimi sonucu tekrar daire başkanı kadrosuna atanmam yerine haksız, keyfi ve hukuka aykırı, sürgün niteliğinde bir dizi atamalara gerekçe olarak kullanarak, sürekli mağduriyetime sebep olmuş ve olmaktadırlar” dedi. Mahkeme kararlarına karşın uzman denetçisi olarak Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı bünyesine görevlendirildiğini belirten Özdiker, mahkeme kararlarına uygulamayarak yoğun kasıtla ve birden fazla görevini kötüye kullanan sorumluların cezalandırılması için kamu davası açılmasını talep etti.



Kaynak: http://gundem.milliyet.com.tr/rtuk-baskani-hakkinda-suc-duyurusu/gundem/detay/1730091/default.htm



Etiketler: Ankara , Danıştay , Anayasa , atama , suç duyurusu , RTÜK , dizi , bahane



Haber okunma sayısı: 2500

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

dsi-daimi-isci-alacak

DSİ DAİMİ İŞÇİ ALACAK

27 Temmuz 2013 Cumartesi 19:18
22-yasindaki-gence-olduresiye-dayak

22 yaşındaki gence öldüresiye dayak!

27 Temmuz 2013 Cumartesi 19:16
koylusunu-ayi-zannederek-kazara-oldurdu

Köylüsünü ayı zannederek kazara öldürdü

27 Temmuz 2013 Cumartesi 19:09
gencte-orman-yangini

GENÇ’TE ORMAN YANGINI

24 Temmuz 2013 Çarşamba 13:06
guclendirilen-okul-binalarini-inceledi

Güçlendirilen Okul Binalarını İnceledi

24 Temmuz 2013 Çarşamba 12:15
ihmal-olume-neden-oldu

İhmal ölüme neden oldu

23 Temmuz 2013 Salı 21:03

GÜNDEM

RTÜK Başkanı hakkında suç duyurusu

RTÜK Başkanı Davut Dursun, Başkanvekili Taha Yücel ve Üye Abdulvahap Darendeli hakkında mahkeme

Atatürk ve Öcalan Posteri Yan Yana

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesindeki BDP panelinde Atatürk ve Öcalan posterleri yan yana asıldı.

IMF'ye son taksidi Babacan ödedi

Türkiye'nin IMF'ye olan kredi borcunun son taksidinin transferi, Başbakan Yardımcısı Babacan ve Hazine

Cilt sağlığı için bal!

Medical Park Ordu Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Özlem Karadağ Köse, balın cildi yenileyici özelliğini

Bağış'tan Slovak atasözüyle yanıt

‘Ermeni soykırımı’nın inkârını suç sayan Slovakya’da, Yüksek Mahkeme Başkanı olan Stefan Harabin,

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL