12 Nisan 2024 Cuma

Bu Şehirde Konut Fiyatları 1 Milyon TL

bu-sehirde-konut-fiyatlari-1-milyon-tl

Atatürk Barajı ile sosyal ve ekonomik gelişmelerin yaşandığı Şanlıurfa’da, konut kira ve satışındaki artış dikkat çekiyor.
15 Mayıs 2013 Çarşamba 17:47

Nüfusun hızlı şekilde arttığı ve göç alan kentteki kiralar, mahallesine göre 2 bin, satılık konut fiyatları ise 1 milyon liraya kadar yükseliyor.

Atatürk Barajı ile sosyal ve ekonomik gelişmelerin yaşandığı Şanlıurfa’da, konut kira ve satışındaki artış dikkat çekiyor.

Göçle nüfusun da arttığı kentte, gayrimenkul fiyatları çeşitli nedenlerle yükseliyor. Buna paralel özellikle tayin ve eğitim dönemlerinde kentte ev bulmak zorlaşıyor.

Kira fiyatlarının semtine göre 2 bin liraya kadar yükseldiği kentte, son yıllarda inşa edilen brüt 330 metre kare alana sahip, 5 oda ve 1 salon şeklinde tasarlanan, parmak izi sistemiyle açılan kapıları, perde, doğal gaz, klima ve su akışı dışardan kumanda edilebilen "akıllı binalar" ise katına göre 750 bin ile 1 milyon lira arasında satılıyor.

-"Sıkıntının nedeni proje üretememe"- Şanlıurfa Tüm Emlakçılar Odası (ŞUTEM) Başkanı Gökhan Gökmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, konut sıkıntısının, arsa fiyatlarının yüksek oluşu, konut üretiminin azlığı ve yeni imara açılan bölgelerdeki altyapı çalışmalarının olmayışından kaynaklandığını savundu.

Şehrin büyümesi için gereken imar bölgelerinin yeterince oluşturulup, müteahhitlere ve vatandaşa sunulmadığını öne süren Gökmen, imarlı arsa yokluğu ve TOKİ’nin sadece bir bölgede küçük ölçekte proje üretmesinin de konut ve kira fiyatlarının yüksek olmasının nedenlerinden olduğunu ileri sürdü.

Müteahhitlerin artık bireysel projeler üretmek yerine bir araya gelerek, toplu projeler üretmesinin hem belediyenin altyapı hizmetleri olmayan bölgelere ulaşımını kolaylaştıracağını hem de vatandaşın ihtiyaçlarını karşılayacağını aktaran Gökmen, şunları kaydetti: "Konut sıkıntısı Şanlıurfa’nın kanayan bir yarası, özellikle kiralama konusunda vatandaşların taleplerine cevap verilememesi kentin en büyük sıkıntılarından biri. Bunun başlıca sebeplerinden biri de yeterli imar alanın olmayışı, var olan imar yerlerinin ise gerekli alt yapıya sahip olmamasıdır. Sektör olarak geçen 10 yılı emlak açısından kayıp olarak görüyoruz. İnşallah Büyükşehir Yasası ile yöneticiler, kenti gerçek kimliğine kavuşturacak projelere imza atar." Konut projelerinin nüfus artış hızına cevap veremediğini vurgulayan Gökmen, başta TOKİ olmak üzere büyük inşaat firmaların kentte yatırım yapması gerektiğini vurguladı.

-"Kentin gelişimini olumsuz etkiliyor"- Emlakçılardan Ömer Faruk Karınca da ev fiyatlarının yüksek olmasının kentin gelişmesini olumsuz etkilediğini söyledi.

Piyasada arsa sıkıntısının yaşandığını ve bu durumun bazı çevrelerce suiistimal edildiğini savunan Karınca, şöyle konuştu: "Arsa fiyatlarının yüksek oluşu yer sahiplerinin müteahhitlere yüksek oranlarda kat karşılığı yapmasına sebep oluyor bu da daire fiyatlarının yüksekliğine neden oluyor. Bu fiyatlar arttıkça lüks talebi de artmakta. Kimse ’fiyatlar uygundur’ demesin. Kayseri, Antalya, Eskişehir, Adana’da konut fiyatları buranın neredeyse yarısı kadar. Bu fahiş fiyatların kente hiçbir katkısı yok, arsa ve dairelerden kazanılan yüksek karlar piyasanın döngüsüne hiçbir etki yapmamakta, aksine kısır döngü içerisinde arsa fiyatlarını ve daire fiyatlarını arttırmaktadır."Kaynak: http://konut.milliyet.com.tr/bu_sehirde_konut_fiyatlari_1-konut-insaat-1709032.htmlEtiketler: Antalya , Adana , Eskişehir , TOKİ , Şanlıurfa , Kayseri , emlak , Proje , 1 Milyon , yeterince , sadece , Gerekli , Büyükşehir , LüksHaber okunma sayısı: 2076

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ikinci-el-otomobile-talep-azaldi

İkinci el otomobile talep azaldı

19 Haziran 2013 Çarşamba 14:23
tazminatsiz-kovulan-spiker-isyan-etti

Tazminatsız kovulan spiker isyan etti!

15 Mayıs 2013 Çarşamba 23:08
bu-sehirde-konut-fiyatlari-1-milyon-tl

Bu Şehirde Konut Fiyatları 1 Milyon TL

15 Mayıs 2013 Çarşamba 17:47
issizlik-rakamlari-aciklandi

İşsizlik rakamları açıklandı

15 Mayıs 2013 Çarşamba 11:44

GÜNDEM

RTÜK Başkanı hakkında suç duyurusu

RTÜK Başkanı Davut Dursun, Başkanvekili Taha Yücel ve Üye Abdulvahap Darendeli hakkında mahkeme

Atatürk ve Öcalan Posteri Yan Yana

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesindeki BDP panelinde Atatürk ve Öcalan posterleri yan yana asıldı.

IMF'ye son taksidi Babacan ödedi

Türkiye'nin IMF'ye olan kredi borcunun son taksidinin transferi, Başbakan Yardımcısı Babacan ve Hazine

Cilt sağlığı için bal!

Medical Park Ordu Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Özlem Karadağ Köse, balın cildi yenileyici özelliğini

Bağış'tan Slovak atasözüyle yanıt

‘Ermeni soykırımı’nın inkârını suç sayan Slovakya’da, Yüksek Mahkeme Başkanı olan Stefan Harabin,

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL